127k views
5 votes
Caesar and Brutus are selling apple pie and lemon meringue pies for a school fundraiser. Caesar sold 5 apple pies and 2 lemon meringue pies for a total for $80. Brutus sold 3 apple pies and 6 lemon meringue for a total of $(0. What is the cost of one apple pie and one lemon merigue pie?

Caesar and Brutus are selling apple pie and lemon meringue pies for a school fundraiser-example-1

1 Answer

2 votes

Answer:

Cost of one apple pie is $12.50 and cost of one lemon merigue pie is $8.75

Explanation:

Let,

x be the cost of each apple pie

y be the cost of each lemon merigue pie

According to given statement;

5x+2y=80 Eqn 1

3x+6y=90 Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 3

3(5x+2y=80)

15x+6y=240 Eqn 3

Subtracting Eqn 2 from Eqn 3

(15x+6y)-(3x+6y)=240-90

15x+6y-3x-6y=150

12x=150

Dividing both sides by 12


(12x)/(12)=(150)/(12)\\x=12.50

Putting x=12.50 in Eqn 1

5(12.50)+2y=80

62.50+2y=80

2y=80-62.50

2y=17.50

Dividing both sides by 2


(2y)/(2)=(17.50)/(2)\\y=8.75

Hence,

Cost of one apple pie is $12.50 and cost of one lemon merigue pie is $8.75

User Subhadarshi Samal
by
4.4k points