Answer:
Option A. 3.3
Step-by-step explanation:
The following data were obtained from the question:
Input force = 150 N
Output force = 500 N
Mechanical advantage (MA) =.?
Mechanical advantage can be defined as force output divided by force input i.e
Mechanical advantage (MA) = force output / force input
With the above formula, we can obtain the mechanical advantage of the pulley as shown below:
Input force = 150 N
Output force = 500 N
Mechanical advantage (MA) =.?
MA = force output / force input
MA= 500/150
MA = 3.3
Thus, the mechanical advantage of the system is 3.3