191k views
0 votes
A Smart Car, which has a mass of 1000 kg, is going 20 m/s. When it hits the barrier, it stops with a time of 0.5 seconds. What is the acceleration of the car?

User DDGG
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The acceleration = -40 ms⁻²

Step-by-step explanation:

  • Mass m = 1000 kg
  • speed v₁ = 20 m/s
  • speed v₂ = 0 m/s
  • t = 0.5

We know that,

a = (v₂ - v₁) / t

= 0 - 20 / 0.5

= -20 / 0.5

= -40 ms⁻²

Thus, the acceleration = -40 ms⁻²

  • Note: negative sign gives us an idea the car is slowing down after a collision with the barrier, thus acceleration and velocity is in opposite direction.
User Takiya
by
7.4k points