89.1k views
5 votes
A 500N car is pulled up to 20m plant to a flat from 5m above the ground by an effort of 150N parallel to the plank what is the VR??​who can answer!!!!

User Siro
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

4

Step-by-step explanation:

VR = Velocity ratio = Distance moved by effort/Distance moved by load

Given:

Distance moved by effort = 20m

Distance moved by Load = 5m

VR = 20/5

VR = 4

Hence the velocity ratio of the car is 4

User Ruturaj
by
7.0k points