183k views
4 votes
When 8.0 moles of chromium react, how many moles of chromium (lll) oxide are produced?

User SWeko
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Moles of chromium (lll) oxide produced : 4 moles

Further explanation

The reaction equation is the chemical formula of reagents and product substances

A reaction coefficient is a number in the chemical formula of a substance involved in the reaction equation. The reaction coefficient is useful for equalizing reagents and products.

Reaction

4Cr+3O₂⇒2Cr₂O₃

moles of Cr=8 moles

From the equation, mol ratio Cr : Cr₂O₃ = 4 : 2, so mol Cr₂O₃ :


\tt (2)/(4)* 8=4~moles

User Annamae
by
7.3k points