115k views
4 votes
If connie pays $100 for 8 baskets, what is the unit rate for each Basket?

User Bhavanki
by
5.6k points

1 Answer

4 votes
100/8 = 12.5
The unit rate is $12.50 per basket
User Jeeva
by
6.6k points