Answer:
3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.
Explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.