54.1k views
0 votes
5 pounds of bananas for $1.97 for 3 pounds of bananas for $1.05 which is better to buy

1 Answer

0 votes

Answer:

3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.

Explanation:

We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.

$1.97/5 = $0.39

$1.05/3 = $0.35

3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.

User Tom Breloff
by
4.6k points