174k views
1 vote
Show your work and explain how you can determine which is a better deal:

10 ounces of orange juice for $2.40 or 8 ounces for $2.08?​

2 Answers

5 votes

Answer: 10 ounces for $2.40

Step-by-step explanation: The trick behind these problems, always divide. 2.40/10ounces is $0.24. 2.08/8ounces is $0.26. Better deal, therefore smaller answer of the 2, because it's cheaper.

User Anton Matyulkov
by
8.9k points
4 votes
10 ounces of orange juice for $2.40

each ounce of orange juice for 8 ounces is 0.26

each ounce of orange juice for the 10 ounces would only be 0.24

so you are getting 2 more ounces of orange juice for only 0.48
User Roland Bengtsson
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories