7.9k views
2 votes
calculate the load placed 10m from the fulcrum that can be balanced by an effort of 5 N applied at a distance of 4 m from the fulcrum in a lever .​

User Siddi
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

L/E =de/dl so dl is 10m de=4m E=5N

Step-by-step explanation:

L=(de x E)/dl = 2N

so when load is < effort it is speed multiplayer

User Jerell
by
6.4k points