142k views
4 votes
5. Mr. Franklin needs to purchase 60 AA batteries. A nearby store sells a 20-pack of AA batteries for $12.49 and a 12-pack of the same batteries for $7.20. Would it be less expensive for Mr. Franklin to purchase the batteries in 20-packs or 12-packs? What is the difference between the costs of one battery from each pack?

2 Answers

6 votes

Answer:

$0.0245

Explanation:

User Chevett
by
7.1k points
1 vote

Answer: See explanation

Explanation:

A nearby store sells a 20-pack of AA batteries for $12.49. Therefore, the cost of 1 pack will be:

= $12.49 / 20

= $0.6245

The store also sells a 12-pack of the same batteries for $7.20. The cost per pack will be:

= $7.20 / 12

= $0.6

Therefore, it will be less expensive for Mr. Franklin to purchase the batteries in 12 packs.

The difference between the costs of one battery from each pack will be:

= $0.6245 - $0.60

= $0.0245

User Lavonda
by
8.2k points