159k views
1 vote
During the first week of school Andrew purchased two pounds of Jellies and two pounds of Bonbons for $38. The second week of school he purchased two pounds of Jellies and four pounds of Chocolates for $74 and the third week he purchased two pounds of Jellies, two pounds of Bonbons and one pound of Chocolates for $53. What is the cost of one pound of Chocolates?

User DpDesignz
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

j = $7

b = $12

c = $15

Explanation:

Let

j = cost of one pound of jelly

b = cost of one pound of Bonbon

c = cost of one pound of chocolate

First week:

two pounds of Jellies and two pounds of Bonbons for $38.

2j + 2b = 38

Second week:

two pounds of Jellies and four pounds of Chocolates for $74

2j + 4c = 74

Third week:

two pounds of Jellies, two pounds of Bonbons and one pound of Chocolates for $53.

2j + 2b + c = 53

Recall,

2j + 2b = 38

So,

38 + c = 53

c = 53 - 38

= 15

c = $15

Substitute c = 15 into

2j + 4c = 74

2j + 4(15) = 74

2j + 60 = 74

2j = 74 - 60

2j = 14

j = 14/2

= 7

j = $7

Substitute j = 7 into

2j + 2b = 38

2(7) + 2b = 38

14 + 2b = 38

2b = 38 - 14

2b = 24

b = 24/2

= 12

b = $12

User MethodManX
by
5.2k points