151k views
0 votes
Suppose we have a 600 kilogram great "yellow" shark swimming to the right at a speed of 3 meters traveled each second as it tries to get lunch. An unsuspecting 100 kilogram blue fin tuna is minding its own business swimming to the left at a speed of 0.5 meters traveled each second. GULP! After the great "yellow" shark "collides" with the blue fin tuna, what is the velocity of the well fed shark?

User Abhinit
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

2.64 m/s

Step-by-step explanation:

Given that a 600 kilogram great "yellow" shark swimming to the right at a speed of 3 meters traveled each second as it tries to get lunch. An unsuspecting 100 kilogram blue fin tuna is minding its own business swimming to the left at a speed of 0.5 meters traveled each second. GULP! After the great "yellow" shark "collides" with the blue fin tuna

Momentum = MV

Momentum of the yellow shark before collision = 600 × 3 = 1800 kgm/s

Momentum of the tun final before collision = 100 × 0.5 = 50 kgm/s

Total momentum before collision = 1800 + 50 = 1850 kgm/s

Let's assume that they move together after collision. Then,

1850 = ( 600 + 100 ) V

1850 = 700V

V = 1850 / 700

V = 2.64285 m/s

Therefore, the momentum of the shark after collision is 2.64 m/ s approximately

User Sanyo
by
7.6k points