170k views
0 votes
The middle-C hammer of a piano hits two strings, producing beats of 1.60 Hz. One of the strings is turned to 260.00 Hz. What frequencies (in Hz) could the other string have?

User JSoet
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The frequencies the other string could have are 258.4 Hz and 261.6 Hz.

Step-by-step explanation:

Given;

beat frequency, Fb = 1.60 Hz

frequency of the first string, F₁ = 260.00 Hz

frequency of the second string, F₂ = ?

Beat frequency is given as;

Fb = F₂ - F₁ or Fb = F₁ - F₂

Fb + F₁ = F₂ or F₂ = F₁ - Fb

1.6 + 260 = F₂ or F₂ = 260 - 1.6

261.6 Hz = F₂ or F₂ = 258.4 Hz

Therefore, the frequencies the other string could have are 258.4 Hz and 261.6 Hz.

User Dewi
by
7.3k points