21.4k views
3 votes
The cost of a pair of shoes is Rs. 1000 . The GST charged was '5%' . Find the bill amount andalso find share of CGST, and SGST.​

User Bampfer
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Bill amount = Rs. 1050

CGST share = SGST share = Rs. 25

Explanation:

We are told that the GST charged was 5% and cost of a pair of shoes is Rs. 1000. Thus;

Bill amount = 1000 + (5/100) × 1000

Bill amount = Rs. 1050

Now, CGST and SGST are both usually half of GST rate.

Thus;

CGST rate = SGST rate = 5%/2 = 2.5%

Thus;

CGST share = SGST share = 2.5% × 1000 = Rs. 25

User Beatrice
by
7.0k points