150k views
3 votes
Ms. Thornton is buying treats for her top 10 algebra students in each of her two classes (20 treats total). She’s only willing to spend $30 and finds individualized candy packs for $1.75 each. What is the maximum number of packs that she will be able to buy? Will that be enough for all of her students?

1 Answer

7 votes

Answer:

Mrs Thornton can buy almost 17 candy packs if she has $30 to spend and one pack cost $1.75.

No, it will not be enough because total students are 20 and total candy packs that can be bought are 17.

Explanation:

Total treats to buy = 20

Total cost to spend = $30

Price of one candy pack = 1.75

We need to find:

a) What is the maximum number of packs that she will be able to buy?

Price of 1 candy pack = $1.75

If she spends $30, divide 30 by 1.75 to get the number of candy packs she can buy

Number of candy packs =
(30)/(1.75) = 17.14 \approx 17

So, Mrs Thornton can buy almost 17 candy packs if she has $30 to spend and one pack cost $1.75

b) Will that be enough for all of her students?

No, it will not be enough because total students are 20 and total candy packs that can be bought are 17.

User Jason Berkan
by
7.7k points