157k views
2 votes
A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2,023. Write an equation you can use to find the number of uniforms the school purchased.

(a) what would the variable (x) represent in this problem?

(1) the cost of the uniforms
(2) the number of basketballs purchased
(3) The number of uniforms purchased


(b) what is the total cost of the equipment and uniforms? |____________| (no symbols)

(c) write an equation to represent this problem. use x as your variable. |___________|

User Omni
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The-example-1
User Hamid Nazari
by
5.7k points