87.3k views
3 votes
A 3-quart container of disinfectant costs $11.76. What is the price per cup?

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.94 per cup

Explanation:

4 cups in a quart. 11.76÷4=2.94

User Citronas
by
5.3k points