95.8k views
3 votes
PLEASE HELP!!! A dive tank at 3000 psi has a temperature of 30° C on the boat. What would the pressure be when diving in 14° C water? Assume the volume and number of particles stayed the same.

User Vbo
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

The pressure would be 2841.59 psi

Further explanation

Gay Lussac's Law

When the volume is not changed, the gas pressure in the tube is proportional to its absolute temperature


\tt (P_1)/(T_1)=(P_2)/(T_2)

P₁=3000 psi

T₁ = 30+273=303 K

T₂=14+273=287 K


\tt P_2=(P_1.T_2)/(T_1)\\\\P_2=(3000* 287)/(303)\\\\P_2=2841.59~psi

User Anderson Pimentel
by
7.5k points