menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup? $
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup? $
asked
Nov 22, 2021
73.9k
views
5
votes
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup?
$
Mathematics
high-school
Dogahe
asked
by
Dogahe
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Hi there! The anwser is $1.38 per cup.
Iddo Hanniel
answered
Nov 24, 2021
by
Iddo Hanniel
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
1.38888888889
Jelle De Fries
answered
Nov 28, 2021
by
Jelle De Fries
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 4, 2016
81.0k
views
a dejuicer was able to squeeze 1/5 of a pint of juice from a bag of oranges. This amount of juice filled up 1/8 of a jug. At this rate, how many bags will it take to fill the entire jug?
Endery
asked
Sep 4, 2016
by
Endery
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
81.0k
views
asked
Dec 27, 2016
18.7k
views
Marty wants to buy a gallon of lemonade, and a gallon jug costs $3.89, while a pint costs $0.59. He wants to know how much money he would save by buying the gallon jug instead of multiple pints Part I:
Nellz
asked
Dec 27, 2016
by
Nellz
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
18.7k
views
asked
Aug 1, 2017
110k
views
Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1 gallon jug. How much milk remains in the jug? A) 1 pint B) 3 pint C) 5 pint D) 7 pint
Iteles
asked
Aug 1, 2017
by
Iteles
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
110k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org