73.9k views
5 votes
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup?

$

User Dogahe
by
4.6k points

2 Answers

3 votes
Hi there! The anwser is $1.38 per cup.
User Iddo Hanniel
by
4.8k points
4 votes

Answer:

1.38888888889

User Jelle De Fries
by
4.7k points