menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup? $
asked
Nov 22, 2021
73.9k
views
5
votes
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup?
$
Mathematics
high-school
Dogahe
asked
by
Dogahe
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Hi there! The anwser is $1.38 per cup.
Iddo Hanniel
answered
Nov 24, 2021
by
Iddo Hanniel
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
1.38888888889
Jelle De Fries
answered
Nov 28, 2021
by
Jelle De Fries
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 4, 2016
81.0k
views
a dejuicer was able to squeeze 1/5 of a pint of juice from a bag of oranges. This amount of juice filled up 1/8 of a jug. At this rate, how many bags will it take to fill the entire jug?
Endery
asked
Sep 4, 2016
by
Endery
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
81.0k
views
asked
Dec 27, 2016
18.7k
views
Marty wants to buy a gallon of lemonade, and a gallon jug costs $3.89, while a pint costs $0.59. He wants to know how much money he would save by buying the gallon jug instead of multiple pints Part I:
Nellz
asked
Dec 27, 2016
by
Nellz
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
18.7k
views
asked
Aug 1, 2017
110k
views
Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1 gallon jug. How much milk remains in the jug? A) 1 pint B) 3 pint C) 5 pint D) 7 pint
Iteles
asked
Aug 1, 2017
by
Iteles
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
110k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity