189k views
1 vote
Polly buys 4.4 yards of fabric for $16.50. What is the cost per yard?

User Osvaldo
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

1 yard is $3.75

Explanation:

$16.50 ÷ 4.4 yards = $3.75

I hope this helps you and your assignment!

User Charlierproctor
by
4.7k points
3 votes

Answer:

1 yard is $3.75

Explanation:

4.4 to get 1 divide by 4.4

so divide 16.50 by 4.4 to get $3.75

User Ckarras
by
4.4k points