111k views
3 votes
You can buy 5 pounds of chicken from Key food for $19.95. You can also buy 4 pounds of chicken from TraderJoes’s for $18.00. Which one is the better deal?

User Redress
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

key food has the better deal

Explanation:

19.95/5 = 3.99 per pound and 18/5 = 4.50 per pound

User Webdreamer
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories