111k views
3 votes
You can buy 5 pounds of chicken from Key food for $19.95. You can also buy 4 pounds of chicken from TraderJoes’s for $18.00. Which one is the better deal?

User Redress
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

key food has the better deal

Explanation:

19.95/5 = 3.99 per pound and 18/5 = 4.50 per pound

User Webdreamer
by
5.4k points