99.6k views
0 votes
Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

User Itgiawa
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

x= 4.8

Explanation:

5x = 24 and 24/5 = x

User Glhrmv
by
9.7k points
1 vote

Answer:

$4 each snack

Explanation:

User Charile
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories