52.3k views
4 votes
What is the molarity when 0.181 moles of MgNO3)2 are dissolved in enough water to make 0.750 L solution?

1 Answer

3 votes

Answer:

Molarity = 0.24 M

Step-by-step explanation:

Given data:

Number of moles of Mg(NO₃)₂ = 0.181 mol

Volume of solution = 0.750 L

Molarity of solution = ?

Solution:

Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.

Formula:

Molarity = number of moles of solute / L of solution

by putting values,

Molarity = 0.181 mol / 0.750 L

Molarity = 0.24 M

User Franz They
by
7.2k points