176k views
5 votes
1. If 4 lbs of apples cost $36, How much would 2 lbs cost?​

User Filomat
by
5.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

18

Explanation:

36/4=9

1lb=9

2lbs=18

User Raj Shekhar
by
5.0k points
7 votes

Answer:

18

Explanation:

divide 36 by 2

User Jake Greene
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.