113k views
0 votes
Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

User Topshot
by
8.2k points

1 Answer

6 votes
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
User Karli
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories