97.1k views
3 votes
Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

User Shenell
by
8.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

5x + 4y = 20

Explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

User Juergen
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories