77.6k views
1 vote
3. Grapes cost $1.75 per pound how much do 0.4 pounds of grapes cost?

3. Grapes cost $1.75 per pound how much do 0.4 pounds of grapes cost?-example-1
User Pianoc
by
9.0k points

1 Answer

14 votes

Answer:

$0.70

Explanation:

The cost is found by multiplying the cost per pound by the number of pounds:

$1.75/lb × 0.4 lb = $0.70

0.4 pounds of grapes cost $0.70.

User Jfoliveira
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories