Answer:
V = 65.9 cubic millimeters
Explanation:
The Volume of a Right Circular Cone
Given a right circular cone of radius r and height h, its volume is calculated as follows:

The cone shown in the image has a radius of r=3 mm and a height of h=7 mm, thus the volume is:

Taking pi as 3.14:

Calculating:
V = 65.9 cubic millimeters