Answer:
The answer to question A is given below.
B. 11.2 L at STP.
Step-by-step explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass of CO2 = 22 g
A. To obtain the volume of the sample of CO2 gas, we must calculate the number of mole in 22 g of CO2.
Finally, we shall determine the volume of the sample of CO2 gas occupied by the number of mole of the gas calculated for, knowing that 1 mole of any gas occupies 22.4 L at STP.
B. Determination of the volume of 22 g of CO2 at STP.
We'll begin by calculating the number of mole in 22 g of CO2. This can be obtained as follow:
Mass of CO2 = 22 g
Molar mass of CO2 = 12 + (2×16) = 12 + 32 = 44 g/mol
Mole of CO2 =?
Mole = mass /Molar mass
Mole of CO2 = 22/44
Mole of CO2 = 0.5 mole.
Finally, we shall determine the volume occupied by 0.5 mole of CO2 at STP. This can be obtained as follow:
Recall:
1 mole of CO2 occupies 22.4 L at STP.
Therefore, 0.5 mole of CO2 will occupy = 0.5 × 22.4 = 11.2 L at STP.
Thus, 22 g of CO2 occupies 11.2 L at STP.