204k views
3 votes
Ebba is buying bulk fabric.

She is shopping for the best deal.

Drag the fabric in order from the least to the greatest unit cost in dollars per square yard.

Ebba is buying bulk fabric. She is shopping for the best deal. Drag the fabric in-example-1

1 Answer

7 votes

Answer:

To find the cost per yard, divide the cost by the amount:

p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96

r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75

b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95

s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20

In order from cheapest to most expensive:

Red

Brown

Purple

Silver

User Reena Shirale
by
5.3k points