145k views
5 votes
Liam bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $2.13 and a 3-pack of juice bottles. The total cost before tax was \$9.45 . Write and solve an equation which can be used to determine , how much each bottle

Liam bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $2.13 and-example-1

1 Answer

5 votes
2.12+3x=9.45
each juice was about $2.44, so your answer was correct!
User Eunhee Ju
by
5.7k points