160k views
5 votes
Which is the better buy: 16 ounces of milk for $0.79 or 32 ounces of milk for $2.49?

A) 32 ounces
B) 16 ounces

User Dorinand
by
5.5k points

2 Answers

4 votes
b 16 because you can buy another one cheaper
User Anastasia Pupynina
by
6.1k points
4 votes
The 16 ounces of milk is better
User Serban Constantin
by
5.9k points