87.3k views
24 votes
Consider this reaction, which occurs in the atmosphere and contributes to photochemical smog:

2Fe(s) + 3Cl2(g) →2FeCl3(s)
If there is 15.52 g Fe and excess Cl2 present, the reaction yields 34.5 g FeCl3. Calculate the
percent yield for the reaction.
%

User Just Rudy
by
7.0k points

1 Answer

10 votes

2Fe(s) + 3Cl₂(g) →2FeCl₃(s)

mol Fe = 15.52 : 56 g/mol = 0.277

mol FeCl₃ = mol Fe = 0.277 (same coefficient)

mass FeCl₃ = 0.277 x 162.2 g/mol = 44.93 g

% yield = 34.5 : 44.93 = 76.79 %

User Jeff Deskins
by
7.7k points