51.6k views
2 votes
What is the answer to this question? (pls help)

What is the answer to this question? (pls help)-example-1
User Erdogant
by
5.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

D

Explanation:

if you divide the money by the ounce, D is the cheapest with 0.24 per ounce

User Celso Agra
by
4.6k points
4 votes

Answer:

Explanation:

My guess is that it is not A. And A is not the answer.

You have to try each one to see.

3.20 / 8 = .40 cents/ounce.

6.25/25 = .25 dollars per ounce

3.84/16 = .24

The last one is the better buy.

User Hemantvsn
by
4.4k points