Answer:
D
Explanation:
if you divide the money by the ounce, D is the cheapest with 0.24 per ounce
My guess is that it is not A. And A is not the answer.
You have to try each one to see.
3.20 / 8 = .40 cents/ounce.
6.25/25 = .25 dollars per ounce
3.84/16 = .24
The last one is the better buy.
5.2m questions
6.7m answers