189k views
2 votes
Tootsie rolls cost $0.02 each and Peppermint Patties cost $0.05 each. If you have $1.00, how many of each

can you purchase? Write an equation in slope-intercept form.

User Oussaka
by
5.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

y=0.02t + 0.05p (t is tootsie rolls, p is peppermint patties)

Explanation:

User Kenhowardpdx
by
5.0k points
4 votes

Answer:

With $1 you can buy 50 Tootsie rolls, and 20 Peppermint Patties.

Explanation:

100 divided by 2 = 50

100 divided by 5 = 20

User Chuck Norris
by
5.7k points