95.3k views
1 vote
Mr. baker noticed that his gas station level sells five gallons of gas cost $16.40 what is the price per gallon where Mr. Baker purchased gas

HELP PLS 35 POINTS

2 Answers

2 votes

Answer:$3.28 a gallon

Explanation:

$16.40 divided by 5 is $3.28 and when you multiply $3.28 by 5 its 5 gallons equal to $16.40

User Corey Farwell
by
5.9k points
7 votes

Answer:

The answer is 3.28 because you divide 16.40 by 5



Explanation:

User Johnny  Hsieh
by
5.5k points