163k views
5 votes
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.

At the farmers market, Nathaniel buys two dozen oranges at $3.50 per dozen, four kilograms of apples at $3.25 per kilogram, two kilograms of carrots at $1.90 per kilogram, and one kilogram of potatoes for $1.20. He received a 5% discount off his total bill. How much money did Nathaniel spend on fruits and vegetables at the farmers market?
Nathaniel spent $
at the farmers market.

User Mmlooloo
by
4.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the answer is 23.75 because my teacher told me it was the answer

Explanation:

User Abolfoooud
by
5.1k points