58.9k views
3 votes
If I spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is my unit rate in dollars per pound ?

User PMental
by
8.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.25 per pound

Explanation:

Lets put $3.75 for 3 pounds in a ratio

3.75 : 3

and turn that into

3.75÷3=1.25

Now the ratio is

1.25 : 1

$1.25 for 1 pound of granola

Final answer $1.25

User Alchemical
by
8.3k points
2 votes

$1.25 per pound, your welcome

User Jlyonsmith
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories