161k views
0 votes
Angela had $22.70 to spend on groceries. After buying 8 pineapples, she had $3.50 left. If each pineapple was the same price, what was the price per pineapple?

1 Answer

2 votes

Answer:

$2.40

Explanation:

First, you would do 22.70 minus 3.50, to get 19.20.

Then, you would divide 19.20 by 8, to get 2.4.

So, if each pineapple was the same price, each pineapple would be $2.40.

User Gilles
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.