126k views
3 votes
Calculate the mass of 1.70 moles of carbon

User CodingFoo
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

20.4g

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Number of moles of carbon = 1.7moles

Unknown:

Mass of carbon = ?

Solution:

The mass of the carbon can be determined using the expression below;

Mass of carbon = number of moles x molar mass

Insert the parameters and solve;

Mass of carbon = 1.7 x 12 = 20.4g

User Aron Asztalos
by
6.8k points