160k views
5 votes
DVDs can be made in a factory in Colorado at a rate of 10 DVDs per $2.50,

What is the unit cost per DVD?


Do not include units ($) in your answer.

User Bullets
by
5.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

25 cent per dvd

(tell me if im right)

User Scooter
by
5.9k points
5 votes

Answer:

one DVD costs 25 cents

Explanation:

2.5/10=0.25

User Mike Kinghan
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.