Answer:
The cost of 1 orange y = 1.1
Explanation:
Let cost of 1 apple = x
Cost of 1 orange = y
We will make equations from given statements to find the cost of 1 orange i.e y
Wilma bought 3 apples and 6 oranges for $9: Mathematical expression will be:
![3x+6y=9](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/soue9ua6drgxlzilps58q6rforeewhfpmv.png)
Fernando bought 6 apples and 2 oranges for $7. Mathematical expression will be:
![6x+2y=7](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/ccmzqqi20us67fn40hdg4xs6cnqram3g2v.png)
Let:
![3x+6y=9--eq(1)\\6x+2y=7--eq(2)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/camb07glcqqwr3b20xv83uvksdo0qc6enr.png)
Multiply eq(1) by 2 and subtract both equations.
![6x+12y=18\\6x+2y=7\\- \ \ \ - \ \ \ \ -\\-----\\10y=11\\y=11/10\\y=1.1](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/5p4q5ba1kse7x47cidhk6zh6zf62alcjju.png)
So, We get value of y=1.1
Now, put value of y in eq(1) to find value of x
![3x+6y=9\\3x+6(1.1)=9\\3x=9-6.6\\3x=2.4\\x=2.4/3\\x=0.8](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/y93zvtliqb3bkqhnf37ibk4kqe0hxz1p83.png)
So, the cost of 1 orange y = 1.1