122k views
5 votes
Find the unit price of each item. Then determine which is the better buy.

20 comic books for $100


12 comic books for $54

1 Answer

1 vote
20 comic books for $100 is $5 per comic book

12 comic books for $54 is $4.50 per comic book. Your answer is which price is cheaper, in which $4.50 is cheaper.
User Tsardines
by
6.5k points