menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
asked
Jun 11, 2021
231k
views
3
votes
Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
Mathematics
high-school
Mehrwolf
asked
by
Mehrwolf
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
The unit rate is 1.25
Explanation: We are trying to find per 1 pound of granola so we divide 3/3 and 3.75/3 which equals to 1.25 for a pound of granola hope this helps have a nice day (:
MichielB
answered
Jun 13, 2021
by
MichielB
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
the unit rate per pound is
$1.25
( i divided 3.75 into 3 )
MadaManu
answered
Jun 18, 2021
by
MadaManu
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org