231k views
3 votes
Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound

User Mehrwolf
by
5.8k points

2 Answers

1 vote
The unit rate is 1.25

Explanation: We are trying to find per 1 pound of granola so we divide 3/3 and 3.75/3 which equals to 1.25 for a pound of granola hope this helps have a nice day (:
User MichielB
by
4.8k points
5 votes
the unit rate per pound is
$1.25
( i divided 3.75 into 3 )
User MadaManu
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.