22.7k views
2 votes
Please answer

Question 2 (3 points)
If 30.9 g of water at 100.0 degrees C is converted to steam, how much energy is required>

1 Answer

3 votes

Energy required : 69834 J

Further explanation

The heat to change the phase can be formulated :

Q = mLf (melting/freezing)

Q = mLv (vaporization/condensation)

Lf=latent heat of fusion

Lv=latent heat of vaporization

The heat needed to raise the temperature

Q = m . c . Δt

30.9 g of water at 100.0 degrees C is converted to steam

Lv=latent heat of vaporization for water = 2260 J/g

Heat required (phase change water to steam at 100 C)


\tt Q=m.Lv\\\\Q=30.9* 2260\\\\Q=69834~J

User Saschabeaumont
by
7.8k points