10.6k views
4 votes
Carmen needs to buy some pencils. Brand A has a pack of pencils for . Brand B has a pack of pencils for . Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

1 Answer

2 votes

Answer:

Brand A unit price;

= 5.29/28

= $0.19

Brand B unit price;

= 8.47/48

= $0.18 per pencil

Brand B is the better buy as it is cheaper per pencil.

User Lolol
by
4.9k points