180k views
3 votes
At H & H Market, blueberries cost $7.99 for 3 pounds. What is the unit price of blueberries at this grocery store? If necessary, round your answer to the nearest cent. Please help ;-;

User Epicurus
by
4.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.66

Explanation:

Step one:

given

blueberries cost $7.99 for 3 pounds.

Required

the unit price

Step two:

divide the cost of the blueberries by the number of pounds

7.99/3

= $2.66

User Bahien Nguyen
by
4.8k points