131k views
4 votes
In watching the examples of momentum by the student, he later used a 4.1 kg bowling ball to hit the pens about 3.5 seconds after he released the ball. By knowing that a bowling lane is 18.3 meters long you can calculate the momentum that the bowling ball hit the first pen with to be *

User Bwest
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Momentum = 21.44 N.s

Step-by-step explanation:

First we need to find the speed of the ball by using following equation. Assuming the speed of ball to be constant:


s = vt\\\\v = (s)/(t)

where,

v = speed of ball = ?

s = distance covered by ball = 18.3 m

t = time taken = 3.5 s

Therefore,


v = (18.3\ m)/(3.5\ s)\\\\v = 5.23\ m/s

Now, the momentum of ball will be:


Momentum = Mass*Velocity\\Momentum = (4.1\ kg)(5.23\ m/s)\\

Momentum = 21.44 N.s

User Tocco
by
6.6k points