201k views
0 votes
Jenny was applying her makeup when she drove into the student parking lot last Friday morning . Unaware that Cheryl was stopped in her lane aheadJenny rear ended Cheryl's car. Jenny's 1300-kg car was moving at 11 m/s and stopped in 0.14 seconds . Determine the magnitude of the force experienced by Jenny's car .

User Tejendra
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer: F = 102141N

Step-by-step explanation: Newton's 2nd Law states that a force can change the motion of a body. The relation is given by

F = m.a

whose units are:

[F] = N

[m] = kg

[a] = m/s²

Jenny's car, at the moment of the break, had acceleration:


a=(\Delta v)/(\Delta t)


a=(11)/(0.14)

a = 78.57 m/s²

Then, Force is

F = 1300*78.57

F = 102141 N

Jenny's car experienced a force of magnitude 102141N.

User Eric Ihli
by
6.9k points